Season 28 - 2018/19

Event 15 - Tannery Creek -

Results In Order SSS Cup

Results - by class

Course Setter
Junior Men (Age 20 & under)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
Ewan Shingler BF no result 100
Score (45)
Junior Men (Age 20 & under)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Alastair George BF 550 00:49:25 50 500 100
2 Thomas Gordon BF 560 00:56:10 120 440 88
3 Tom Kennedy GO 330 00:43:57 330 66
3 Cooper Horley GO 330 00:44:46 330 66
5 Will Kay WH 260 00:41:17 260 52
5 Martin Billot UR 260 00:43:20 260 52
7 Blake Wiebe 230 00:42:45 230 46
8 Jamie Marsh BF 260 00:51:55 70 190 38
9 Sujit Dey 170 00:39:56 170 34
10 Angus Van Schaik UR 190 00:47:03 30 160 32
11 Ridgel 130 00:48:19 40 90 18
Junior Women (Age 20 & under)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Emily Sorensen TT S 400 00:48:17 40 360 100
2 Nea Shingler BF 350 00:47:21 30 320 89
2 Serena Doyle UR 350 00:47:32 30 320 89
4 Rebecca George BF 350 00:48:56 40 310 86
5 Tshinta Hopper BN 370 00:51:13 70 300 83
6 Julia Barbour BF 370 00:54:54 100 270 75
7 Louise Barbour BF 320 00:51:16 70 250 69
8 Lyra Simpson BF 130 00:23:02 130 36
9 Ella Johnson 100 00:52:13 80 20 6
Open Men (Age 21 to 34)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Andrew Brown BF 540 00:45:13 10 530 100
2 Tristan White GO 510 00:44:48 510 96
3 Brian Black BN 540 00:53:29 90 450 85
4 Stephen Litsas 400 00:44:11 400 75
4 Mathew Cox 440 00:48:37 40 400 75
6 Mathew Collin UR 460 00:51:13 70 390 74
7 Joshua Simmons GO 460 00:52:35 80 380 72
8 Ciaran Mathewson GO 380 00:47:50 30 350 66
9 Robert Herkes GO 330 00:42:26 330 62
10 Hugh Percival 300 00:43:57 300 57
11 Austin Pepper BN 230 00:44:41 230 43
Open Women (Age 21 to 34)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Aniko Fozo-Kertesz GO 400 00:44:29 400 100
2 Lisa Grant GO 440 00:50:47 60 380 95
3 Jakki Artus 350 00:45:11 10 340 85
4 Jamie Grand 330 00:46:39 20 310 78
5 Karla Burnett GO 300 00:44:31 300 75
6 Erin Jones 300 00:45:23 10 290 73
6 Belinda Morante GO 300 00:45:54 10 290 73
8 Helen Parker WH 380 00:54:45 100 280 70
9 Jennie Cramp GO 260 00:42:55 260 65
10 Therese Walsh UR 240 00:41:00 240 60
10 Lara Rogerson-Wood 240 00:43:54 240 60
12 Scarlett Gill GO 230 00:44:02 230 58
Masters Men (Age 35 to 44)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 James McQuillan WH 550 00:49:40 50 500 100
2 Steve Ryan GO 510 00:47:11 30 480 96
3 Michael Weiner UR 470 00:45:22 10 460 92
3 Andrew Hill WH 520 00:50:47 60 460 92
5 Laurent Billot UR 460 00:46:27 20 440 88
5 Richard Pattison BN 470 00:47:35 30 440 88
7 Peter Fozo GO 410 00:42:08 410 82
7 Vivien de Remy de Courcelles WH 500 00:53:23 90 410 82
9 Istvan Kertesz GO 400 00:44:09 400 80
10 James Southwell BN 450 00:50:14 60 390 78
10 Andrew Graham BN 460 00:51:50 70 390 78
12 Ciaran Lynch CC 380 00:45:00 380 76
13 Tim Giles BF 400 00:48:59 40 360 72
13 Dan Smith WH 420 00:50:44 60 360 72
13 Joel Putnam BN 440 00:52:37 80 360 72
16 Tim Butcher GO 380 00:47:10 30 350 70
17 Brett Sewell BN 410 00:51:36 70 340 68
18 Adam Horley GO 330 00:45:06 10 320 64
18 Keith Povah BN 350 00:47:47 30 320 64
20 Alan Gibson 310 00:40:23 310 62
20 Simon Koller 320 00:45:10 10 310 62
22 David Catterall GO 290 00:44:19 290 58
22 Darren Slattery BN 360 00:51:14 70 290 58
22 Andrew Dowley BF 370 00:52:15 80 290 58
25 Serje Robidoux UR 340 00:52:13 80 260 52
25 Corey Spink UR 350 00:53:19 90 260 52
25 Matt Dawson BN 390 00:57:53 130 260 52
28 Jack Lever GO 400 00:59:15 150 250 50
Masters Women (Age 35 to 44)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Gill Fowler BF 480 00:44:41 480 100
2 Nikolett Halmai GO 360 00:43:22 360 75
2 Rachel Grindlay GO 420 00:50:03 60 360 75
4 Carolyn Haupt GO 390 00:49:06 50 340 71
5 Catherine Murphy UR 330 00:43:39 330 69
6 Kerrie Murphy GO 320 00:45:37 10 310 65
7 Anna Marcuzzi BN 300 00:49:26 50 250 52
8 Heidi Van Schaik UR 140 00:39:31 140 29
Veteran Men (Age 45 to 54)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Tim Rogers BF 470 00:45:23 10 460 100
2 Andrew Smith GO 470 00:46:12 20 450 98
3 Kar-Soon Lim GO 450 00:45:47 10 440 96
3 David Stanley GO 480 00:48:59 40 440 96
5 Anthony Petterson GO 500 00:51:56 70 430 93
6 Shane Doyle UR 380 00:44:58 380 83
6 Phillip Smyth BN 440 00:50:25 60 380 83
6 Peter Annetts GO 530 00:59:32 150 380 83
6 Ross Morrison GO 590 01:05:01 210 380 83
10 Greg Dominish GO 370 00:45:54 10 360 78
10 Fergus Dixon GO 440 00:52:25 80 360 78
12 Andrew Goddard GO 360 00:45:05 10 350 76
13 Tony Hill GO 330 00:42:26 330 72
13 Peter Day GO 330 00:42:31 330 72
13 John Murray WH 330 00:44:11 330 72
13 Iain McKernan GO 350 00:46:41 20 330 72
17 Jamie Kennedy GO 330 00:46:04 20 310 67
18 Peter McConaghy GO 300 00:45:05 10 290 63
19 Simon Nash BN 600 01:16:35 320 280 61
20 Stuart Deane GO 520 01:09:53 250 270 59
21 David McGhee BN 370 00:55:48 110 260 57
22 Alistair Mclean BF 330 00:52:35 80 250 54
23 Chris Arnison GO 280 00:48:32 40 240 52
23 Dmitry Stukov WH 330 00:53:44 90 240 52
25 David Johnson 240 00:52:52 80 160 35
26 Eric Young 530 01:23:01 380 150 33
27 Stefan Kuehn BN 600 01:42:00 570 30 7
Veteran Women (Age 45 to 54)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Toni Bachvarova GO 480 00:48:05 40 440 100
2 Mary Fien BF 420 00:45:42 10 410 93
3 Linda Sesta UR 360 00:44:34 360 82
4 Sharon Lambert BN 410 00:50:37 60 350 80
5 Amanda Mackie BF 330 00:44:56 330 75
5 Katherine Cameron BN 350 00:46:04 20 330 75
7 Karen Langan WH 330 00:46:09 20 310 70
8 Zoe Melling UR 300 00:45:10 10 290 66
9 Tania Kennedy GO 280 00:44:46 280 64
10 Teresa Lynch GO 270 00:44:43 270 61
10 Lara D'abreo BN 410 00:59:00 140 270 61
12 Belinda Kenny GO 260 00:42:55 260 59
13 Amanda Ryan 250 00:46:17 20 230 52
14 Jill Woodruff GO 230 00:45:52 10 220 50
15 Julia Clements 220 00:48:24 40 180 41
16 Avril Taing WH 170 00:44:12 170 39
Super Veteran Men (Age 55 to 64)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Greg Barbour BF 410 00:42:51 410 100
1 Martin Smith GO 410 00:44:36 410 100
1 Brian Brannigan BN 500 00:53:34 90 410 100
4 John Brayan GO 390 00:44:53 390 95
4 Colin Burnett GO 450 00:50:47 60 390 95
4 Peter Hopper BN 490 00:54:32 100 390 95
7 John Bulman GO 420 00:49:43 50 370 90
8 Graham Field GO 360 00:44:16 360 88
9 Simon George BF 360 00:45:44 10 350 85
9 Tim Perry WH 480 00:57:26 130 350 85
11 Larry Weiss GO 360 00:47:59 30 330 80
12 Julian Ledger BN 320 00:43:27 320 78
12 Andy Graham GO 330 00:45:08 10 320 78
14 Andrew MacDonald BF 310 00:43:35 310 76
15 Martin Dearnley GO 300 00:44:53 300 73
16 Rodney Parkin BN 300 00:45:54 10 290 71
16 Digby Pritchard BN 380 00:53:43 90 290 71
18 Peter Thomason BN 280 00:43:30 280 68
18 Ian Froude IK 280 00:44:21 280 68
18 John Haddrick BN 330 00:49:41 50 280 68
21 Bruce Inglis GO 280 00:45:20 10 270 66
22 Kevin Smith 300 00:48:58 40 260 63
23 Martin Mansfield WH 270 00:46:12 20 250 61
24 Gary Glover GO 200 00:45:42 10 190 46
25 Andrew Lumsden BF 270 01:08:54 240 30 7
26 Jim Mackay UR no result 0 0
Super Veteran Women (Age 55 to 64)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Paula Shingler BF 400 00:46:43 20 380 100
2 Karin Hefftner GO 350 00:45:59 10 340 89
3 Jo Parr BF 370 00:50:52 60 310 82
4 Jo Cowan 260 00:45:17 10 250 66
5 Elizabeth Bulman GO 240 00:43:05 240 63
6 Sue Froude IK 230 00:43:25 230 61
7 Lesley Cox GO 240 00:49:26 50 190 50
8 Dianne Bergen GO 170 00:45:13 10 160 42
Legends Men (Age 65 to 74)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Warwick Selby GO 410 00:48:09 40 370 100
2 Roger Mail GO 350 00:45:15 10 340 92
3 Jim Merchant GO 330 00:44:46 330 89
3 Ross Barr GO 370 00:48:31 40 330 89
3 Graeme Hill WH 410 00:52:35 80 330 89
6 Gordon Wilson BN 320 00:43:59 320 86
6 Ted Woodley GO 340 00:46:44 20 320 86
8 Mike Ward GO 320 00:45:27 10 310 84
8 Johnny Petersen GO 320 00:45:45 10 310 84
10 Terry Bluett BN 310 00:46:24 20 290 78
10 Steve Flick BN 410 00:56:38 120 290 78
12 Ian Miller WH 330 00:49:21 50 280 76
13 Terry Murphy UR 270 00:43:27 270 73
13 Jonathan D'Arcy GO 270 00:43:30 270 73
15 Martin Slade GO 280 00:46:51 20 260 70
16 Ross Catterall GO 260 00:45:08 10 250 68
17 David Bowerman CC 330 00:53:38 90 240 65
18 John Giles GO 270 00:48:05 40 230 62
19 Steve Holloway WH 220 00:42:06 220 59
20 Keith Goode BF 220 00:46:09 20 200 54
21 James Wells GO 200 00:45:18 10 190 51
21 Ross Duker GO 200 00:45:54 10 190 51
23 Dennis Sparling GO 160 00:46:11 20 140 38
24 David Stitt GO 290 01:04:07 200 90 24
25 Ian Mckenzie UR 600 01:38:38 540 60 16
26 John Hook BN 140 00:55:00 100 40 11
Legends Women (Age 65 to 74)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Dale Thompson GO 360 00:47:50 30 330 100
2 Carol Jacobson GO 280 00:44:38 280 85
3 Helen Murphy UR 280 00:45:35 10 270 82
4 Margaret Duguid IK 280 00:47:47 30 250 76
5 Hester Slade GO 220 00:45:38 10 210 64
6 Margaret Waugh GO 200 00:40:13 200 61
7 Cheryl Bluett BN 160 00:48:56 40 120 36
Immortal Men (Age 75 & above)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Ron Junghans GO 330 00:47:32 30 300 100
2 Malcolm Gledhill WH 280 00:44:48 280 93
3 Ken Jacobson GO 270 00:43:10 270 90
4 Roger Maher CC 250 00:46:22 20 230 77
5 Brian Cleland UR 220 00:43:00 220 73
6 Ian Blayden GO 240 00:48:31 40 200 67
7 Lloyd Gledhill GO 210 00:47:38 30 180 60
Immortal Women (Age 75 & above)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Sue Thomson GO 170 00:43:00 170 100
2 Janet Morris WH 160 00:42:50 160 94
3 Gwen Sewell BN 130 00:43:12 130 76
3 Marion Gledhill WH 210 00:52:45 80 130 76
Walking Men
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 James Stuart IK 280 00:45:50 10 270 100
2 Ernest Windschuttel GO 190 00:52:00 70 120 44
Walking Women
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Melissa Thomas BN 330 00:44:48 330 100
2 Emmanuelle Convert WH 300 00:44:50 300 91
3 Michelle Povah BN 280 00:48:31 40 240 73
4 Barbara Junghans GO 140 00:43:00 140 42
Groups
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Paul McDonald & Virpi Komulainen 340 00:44:55 340 100
2 Laura Tsolakides 290 00:44:14 290 85
3 Lau family 290 00:48:05 40 250 74
4 Anna Marek 340 00:56:13 120 220 65
5 Michael Allen Group 190 00:45:20 10 180 53
6 Wei-Hsuan Lu Group 130 00:48:12 40 90 26
6 Carbone Family 210 00:56:59 120 90 26
8 Danya Webb 70 00:43:12 70 21
9 Bryce Skarott 130 00:51:41 70 60 18
10 Charli Skarott 160 00:57:56 130 30 9
11 Newbs 70 00:51:23 70 0 0