Season 31 - 2021/22

Event 2 - Ryde -

Results In Order Splits Control Visits Route Choices SSS Cup

Results - by class

Course Setter
Legends Men (Age 65 to 74)
Person Club Time Points
1 Warwick Selby GO N no result 100
Score (45)
Junior Men (Age 20 & under)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Cooper Horley GO N 600 00:44:45 600 100
2 Seth Sweeney WH N 530 00:45:13 10 520 86
3 Nick Stanley GO N 520 00:48:53 40 480 80
4 Will Kay WH N 460 00:44:16 460 76
5 Ben Butcher GO N 420 00:46:59 20 400 66
6 Cameron Will IK N 400 00:45:58 10 390 65
6 Curtis Pepper BN N 470 00:52:58 80 390 65
8 Arthur Lusher GO N 400 00:49:10 50 350 58
9 Justin Murray No club 330 00:43:04 330 55
10 Anthony Lai No club 290 00:40:53 290 48
11 Ryan Pattison BN N 200 00:44:49 200 33
12 Bodhi Patradoon No club 190 00:41:03 190 31
13 William Martin CC N 200 00:48:01 40 160 27
14 Alec Willington No club dsq no result 0 0
14 Daniel Wallwork No club dsq no result 0 0
Junior Women (Age 20 & under)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Lilja Lehtonen GO N 450 00:43:56 450 100
2 Tshinta Hopper BN N 410 00:43:53 410 91
3 Savanna Sweeney WH N 400 00:45:13 10 390 87
3 Maggie Mackay UR N 400 00:45:41 10 390 87
5 Skye Pagnozzi No club 350 00:49:08 50 300 67
6 Tania Horrocks GO N 280 00:44:16 280 62
6 Holly Roberts GO N 280 00:44:29 280 62
8 Justine de Remy de Courcelles WH N 270 00:39:44 270 60
9 Amelia Huxley GO N 140 00:28:14 140 31
10 Louise Barbour BF N dsq no result 0 0
10 Nea Shingler BF N dsq no result 0 0
10 Julia Barbour BF N dsq no result 0 0
Open Men (Age 21 to 34)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Tristan White GO N 590 00:44:54 590 100
2 Sam Parkinson UR N 520 00:45:03 10 510 86
3 Joshua Simmons GO N 510 00:45:07 10 500 85
4 Ciaran Mathewson GO N 400 00:42:42 400 68
4 Richard Pattison BN N 400 00:44:39 400 68
6 Joel Sercombe GO N 360 00:46:07 20 340 58
7 Jack Lever GO N 360 00:49:42 50 310 53
8 Aidan Wing-Lun No club 290 00:44:19 290 49
9 Mathew Collin UR N 190 00:44:01 190 32
Open Women (Age 21 to 34)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Melissa Thomas BN N 520 00:43:43 520 100
2 Toni Bachvarova GO N 470 00:45:16 10 460 88
3 Rebecca George BF N 450 00:44:03 450 87
4 Charlotte Smith GO N 440 00:42:29 440 85
4 Karla Burnett GO N 490 00:49:20 50 440 85
6 Monika Lee GO N 430 00:41:58 430 83
7 Edith Chow GO N 340 00:44:06 340 65
8 Melissa Annetts GO N 340 00:46:44 20 320 62
Masters Men (Age 35 to 44)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 James McQuillan WH N 580 00:45:06 10 570 100
2 Mathew Cox GO N 530 00:44:42 530 93
2 Steve Ryan GO N 550 00:46:36 20 530 93
4 Mark Schaefer CC N 510 00:44:06 510 89
4 Vivien de Remy de Courcelles WH N 540 00:47:23 30 510 89
6 Adam Murray BF N 420 00:45:21 10 410 72
7 Brett Sewell BN N 440 00:48:07 40 400 70
8 Damian Brennan GO N 360 00:45:12 10 350 61
9 Austen Pepper BN N 380 00:54:56 100 280 49
10 Ankur Badhwar No club 240 00:42:47 240 42
11 Brett Mckenzie No club 160 00:44:08 160 28
12 Andrew Graham BN N dsq no result 0 0
12 Michael Weiner UR N dsq no result 0 0
12 Chris Jacka BF N dsq no result 0 0
Masters Women (Age 35 to 44)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Lisa Grant GO N 490 00:45:58 10 480 100
2 Rochelle Cox GO N 400 00:44:08 400 83
3 Rachel Grindlay No club 390 00:43:10 390 81
4 Karen Shaw UR N 380 00:47:56 30 350 73
5 Emmanuelle Convert WH N 320 00:42:03 320 67
6 Bryony Brennan GO N 310 00:43:45 310 65
6 Rebecca Boyd SH N 310 00:44:39 310 65
8 Siobhan Payne No club 300 00:43:38 300 63
9 Silvia Teoh WH N 380 00:57:29 130 250 52
10 Charissa Patacsil WH N 210 00:44:05 210 44
11 Gill Fowler BF N dsq no result 0 0
Veteran Men (Age 45 to 54)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Richard Mountstephens BF N 560 00:44:30 560 100
1 Robert Hayen BN N 560 00:44:31 560 100
3 Glenn Horrocks GO N 600 00:52:41 80 520 93
4 Michael Ridley-Smith GO N 510 00:43:53 510 91
4 David Stanley GO N 520 00:45:48 10 510 91
6 Andrew Smith GO N 520 00:46:51 20 500 89
7 Stuart Thorpe BF N 500 00:45:51 10 490 88
7 Stuart Deane GO N 550 00:50:55 60 490 88
9 Andrew Huxley GO N 480 00:41:57 480 86
9 Armands Teteris GO N 480 00:43:41 480 86
9 Peter Annetts GO N 560 00:52:04 80 480 86
12 David Bray GO N 530 00:50:08 60 470 84
13 Tom Brennan No club 460 00:43:57 460 82
14 Gary Farebrother WH N 440 00:43:54 440 79
15 Ciaran Lynch CC N 430 00:44:47 430 77
15 Tim Giles BF N 450 00:46:37 20 430 77
17 Ken Schaefer No club 430 00:45:40 10 420 75
18 Roland Simpson GO N 500 00:53:50 90 410 73
19 Wayne Pepper BN N 440 00:48:28 40 400 71
19 Anthony Petterson GO N 440 00:48:59 40 400 71
19 David McGhee BN N 470 00:51:20 70 400 71
22 Martin Cousins GO N 390 00:41:54 390 70
22 Jason Wilson No club 390 00:44:35 390 70
24 Peter Day GO N 390 00:45:34 10 380 68
24 Iain McKernan GO N 460 00:52:44 80 380 68
26 Peter McConaghy GO N 370 00:43:23 370 66
27 Andrew Goddard GO N 390 00:47:16 30 360 64
28 Scott Henderson WH N 350 00:40:29 350 63
28 Kurt Preshaw No club 350 00:40:45 350 63
28 Ori Gudes UR N 400 00:49:28 50 350 63
28 Mark Lusher GO N 400 00:49:58 50 350 63
28 Stefan Kuehn BN N 450 00:54:38 100 350 63
33 Chris Frain GO N 600 01:13:48 290 310 55
34 Juha Lehtonen GO N 290 00:44:34 290 52
35 Roderick Smith UR N 280 00:44:11 280 50
36 Phillip Smyth BN N 560 01:15:06 310 250 45
37 Cam Mackie GO N 280 00:48:21 40 240 43
38 Kar-Soon Lim GO N 230 00:35:35 230 41
38 Gavin Lewis No club 250 00:46:26 20 230 41
40 Martin Cronin SH N 190 00:46:06 20 170 30
41 Richard Morris BN N dsq no result 0 0
41 Rohan Taylor GO N dsq no result 0 0
41 Adam Wallwork No club dsq no result 0 0
41 Ant Burnett BF N dsq no result 0 0
Veteran Women (Age 45 to 54)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Mary Fien BF N 470 00:44:26 470 100
2 Linda Sesta UR N 400 00:43:39 400 85
3 Saffron Sweeney WH N 400 00:45:23 10 390 83
4 Fiona Willington No club 360 00:43:31 360 77
5 Deb Walsham WH N 340 00:41:11 340 72
6 Karen Langan WH N 350 00:47:09 30 320 68
7 Michelle Povah BN N 300 00:43:39 300 64
7 Miia Lehtonen GO N 300 00:44:06 300 64
9 Melanie Christie UR N 290 00:43:19 290 62
10 Belinda Kenny GO N 360 00:53:23 90 270 57
11 Angela Haynes BF N 540 01:13:30 290 250 53
12 Yvonne Fillery WH N 240 00:43:31 240 51
13 Nicole Gallahar GO N 200 00:44:54 200 43
14 Zoe Melling UR N dsq no result 0 0
14 Kylie Seary GO N dsq no result 0 0
Super Veteran Men (Age 55 to 64)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Mark Shingler BF N 510 00:47:17 30 480 100
2 Graeme McLeod BF N 460 00:44:18 460 96
2 Martin Smith GO N 460 00:44:56 460 96
2 Peter Hopper BN N 490 00:47:14 30 460 96
5 Ian Clitheroe No club 470 00:46:10 20 450 94
6 John Brayan GO N 470 00:47:41 30 440 92
7 John Bulman GO N 430 00:44:38 430 90
8 John Haddrick BN N 420 00:42:41 420 88
9 David Noble WH N 410 00:44:44 410 85
10 John Murray WH N 400 00:44:24 400 83
11 Andrew Wisniewski BF N 420 00:47:42 30 390 81
11 Digby Pritchard BN N 460 00:51:23 70 390 81
13 Bob Morgan BN N 380 00:43:38 380 79
13 Dan Redfern GO N 380 00:44:44 380 79
13 David Richards GO N 400 00:46:17 20 380 79
13 Larry Weiss GO N 400 00:46:37 20 380 79
17 Andrew MacDonald BF N 360 00:45:37 10 350 73
17 Chris Stevenson GO N 380 00:47:43 30 350 73
19 Jim Mackay UR N 360 00:47:17 30 330 69
19 Dom Pitot BN N 370 00:48:47 40 330 69
21 Kevin Roberts GO N 250 00:44:22 250 52
22 Peter Thomason BN N dsq no result 0 0
22 Greg Barbour BF N dsq no result 0 0
22 Jamie Kennedy GO N dsq no result 0 0
22 Alan Gibson BN N dsq no result 0 0
22 Nick Barlow GO N dsq no result 0 0
22 Fergus Dixon GO N dsq no result 0 0
Super Veteran Women (Age 55 to 64)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Paula Shingler BF N 490 00:45:51 10 480 100
2 Jo Parr BF N 430 00:44:41 430 90
3 Karin Hefftner GO N 410 00:45:16 10 400 83
4 Sharon Lambert BN N 390 00:43:05 390 81
5 Barbara Dawson GO N 290 00:45:26 10 280 58
6 Sue Froude IK N 270 00:40:50 270 56
6 Jessica Lakin BN N 280 00:45:31 10 270 56
8 Elizabeth Bulman GO N 260 00:42:47 260 54
9 Stacey Bryce GO N 240 00:46:32 20 220 46
Legends Men (Age 65 to 74)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Melvyn Cox BN N 460 00:42:40 460 100
2 Martin Dearnley GO N 450 00:44:56 450 98
3 Graham Field GO N 440 00:46:27 20 420 91
4 Roger Mail GO N 420 00:45:25 10 410 89
5 Johnny Petersen GO N 360 00:44:42 360 78
5 Julian Ledger BN N 370 00:45:45 10 360 78
5 Graeme Hill WH N 600 01:08:57 240 360 78
8 Martin Slade GO N 350 00:41:56 350 76
8 Martin Mansfield WH N 350 00:44:40 350 76
10 Ian Cameron GO N 320 00:44:05 320 70
10 David Bowerman CC N 320 00:44:25 320 70
12 Jonathan D'Arcy GO N 300 00:39:11 300 65
13 Ian Miller WH N 290 00:42:27 290 63
13 Steve Dunlop WH N 290 00:43:49 290 63
15 Keith Goode BF N 310 00:48:21 40 270 59
16 Michael Roylance BF N 290 00:47:39 30 260 57
17 John Giles GO N 250 00:45:09 10 240 52
17 Ian Mckenzie UR N 480 01:08:41 240 240 52
19 Ross Duker GO N 160 00:38:34 160 35
20 John Hook BN N 200 00:59:38 150 50 11
21 Ken Strupitis-Haddrick GO N 130 00:53:10 90 40 9
22 Paul Prudhoe CC N dsq no result 0 0
22 Ross Catterall GO N dsq no result 0 0
Legends Women (Age 65 to 74)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Pauline Evans BF N 350 00:43:39 350 100
2 Dale Thompson GO N 350 00:47:35 30 320 91
3 Carol Jacobson GO N 290 00:44:13 290 83
3 Helen Murphy UR N 290 00:44:49 290 83
5 Hester Slade GO N 220 00:41:45 220 63
6 Adrienne Kirby UR N 230 00:50:29 60 170 49
7 Cheryl Bluett BN N 150 00:53:00 80 70 20
Immortal Men (Age 75 & above)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Ross Barr GO N 380 00:43:21 380 100
2 Jim Merchant GO N 330 00:44:02 330 87
3 Terry Bluett BN N 320 00:43:44 320 84
4 Lloyd Gledhill GO N 270 00:43:57 270 71
5 Ken Jacobson GO N 260 00:42:16 260 68
5 Malcolm Gledhill WH N 260 00:42:31 260 68
5 Ron Junghans GO N 260 00:44:19 260 68
5 Tim Cox GO N 270 00:45:10 10 260 68
9 Ted Mulherin WH N 240 00:42:11 240 63
10 James Wells GO N 210 00:42:48 210 55
11 Graham Horrocks GO N 140 00:56:26 120 20 5
Immortal Women (Age 75 & above)
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Bryony Cox GO N 300 00:44:31 300 100
2 Margaret Duguid IK N 290 00:47:53 30 260 87
3 Marion Gledhill WH N 170 00:41:41 170 57
4 Sue Thomson GO N 160 00:42:15 160 53
5 Janet Morris WH N dsq no result 0 0
Walking Men
Person Club Gross Time Net Points
1 Ian Jessup GO N 290 00:43:12 290 100
2 James Stuart IK N 270 00:44:30 270 93
3 Oscar Flick No club 130 00:27:18 130 45
Walking Women
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 Sonya Sparre GO N 270 00:44:19 270 100
2 Anneke Strupitis-Haddrick GO N 230 00:43:41 230 85
3 Julie Watson GO N 130 00:53:13 90 40 15
Groups
Person Club Gross Time Penalty Net Points
1 George & Henry Johnson GO N 260 00:50:48 60 200 100
2 Sienna Fong 1st Putney Scouts No club 170 00:35:35 170 85
3 Luc Brown Scouts No club 120 00:43:02 120 60
4 Claire Chan 1st Putney Scouts No club 100 01:02:01 180 -80 0